Ip ve Analog Güvenlik Kamerası Karşılaştırması

Çok değil daha bir kaç yıl öncesine kadar Ip Kamera Sistemlerinin, Analog Kamera Sistemlerine göre bir çok artısı bulunuyordu.
Ancak günümüzde, analog kamera sistemleri her bakımdan bu arayı kapattı ve hatta maliyetler göz önünde bulundurulursa öne bile geçti diyebiliriz.

Bu hususları  özetleyecek olursak;

1) Analog HD Kamera Sistemlerinde web tarayıcıları (internet explorer, google crome, mozilla firefox) ile izleme ve ayar yapabilme amacıyla bağlanamazdı. Artık bağlanabiliyor.
2) Analog HD Kamera Sistemlerinde görüntüler kasetlere kaydedilirdi. Artık Hard Disklere kaydedilebiliyor.
3) Analog HD Kamera Sistemlerinde yüksek güvenlik gerektiren mahallerin kayıtları farklı bir lokasyonda tutulamıyordu. Artık tutuluyor.
4) Analog HD Kamera Sistemlerinde görüntü kalitesi, çözünürlükler çok düşüktü. Artık HD ve Full HD
5) Analog HD Kamera Sistemlerinde çok uzak mesafelerde görüntü aktarımında sorun yaşatırdı. Artık sorunsuz.
6) Analog HD Kamera Sistemlerinde yazılım aracılığı ile kontrol edilemezdi. Artık ediliyor.
7) Analog HD Kamera Sistemlerinde hareket algılama, alarm tetikleme, anında e posta bildirimi gibi ek özellikler bulunmuyordu. Artık var.
8) Analog HD Kameralar ile plaka okuma, para tanıma gibi özel talepler karşılanamıyordu. Artık mümkün.
Yukarıda sıraladığımız maddelere maliyet avantajını da eklediğimizde eminim herkes Analog Kamera Sistemi satın alma konusunda karara varacaktır.
Peki bütün bu özelliklere rağmen neden tüm dünyada hala ip kamera daha çok üretiliyor ve satılıyor?
Bu sorunun cevabı çok basit. Türkiye’de ve bütün dünyada büyük işletmeler, fabrikalar, sanayi tesisleri, boru hatları, otoyollar, çok katlı binalar,
hastaneler, üniversiteler, şehir güvenlik sistemleri ve daha sayamayacağımız belli bir büyümeye ulaşmış pek çok işletme, kurum ve kuruluş güvenlik projelerinde
ip kamerayı tercih ediyorlar.

Şimdi de ip kamera sistemi tercihlerinin sebeplerini  ele alalım;

1) PoE-Power Over Ethernet Teknolojisi:Ethernet hattı üzerinden veri ve elektriğin aynı anda aktarılması esasına dayanır.
Bu durum çok büyük alanlarda, dağınık yerleşkelere sahip tesis ve işletmelerde kablo ve kablo çekim işçilik maliyetlerinin düşmesini sağlar. Özellikle fiber kablo altyapısı olan
bölgelerde bu özellik alt yapı maliyetlerini düşürmesi bakımından çok büyük önem kazanmaktadır. Çok fazla adetlerde kamera bulunan projelerde uygun fiyatlı
CAT5 kablo ve switch kullanımı ile maliyetler düşürülür.
2) IP Kamerların içine gömülü yazılımlar sayesinde her kameraya uzak bağlantı ile WDR, BLC auto focus, otomatik lens ayarı gibi ayarlamalar yapılabilmektedir.
Bu ayarlar Analog Kameralarda manuel olarak kameranın yanında ve kameranın OSD menü desteği varsa yapılabilmektedir. Bu da çok fazla kameranın olduğu projelerde yönetilebilirliği zorlaştırmaktadır.
3) IP Kamera Sistemleri genişlemeye açıktır. Aynı sistem bünyesine sınırsız sayıda kamera eklenebilmektedir.
4) Video analiz yazılımları ile entegre çalıştığında, yüz tanıma, kişi sayma, obje takibi, hız kontrolü, geçiş kontrolü vb. bir çok özellikten faydalanılabilir.
5) Ip Kamera Sistemleri, Analog CCTV sistemlerine göre daha güvenlidir. Analog bir kamera sistemine koaksiyel kabloya erişebildiğiniz herhangi bir noktadan görüntülere ulaşmak mümkündür. Ip kameralarda görüntü data olarak
aktarıldığından bu durum söz konusu olamamaktadır.  
6) Ip Kamera Kayıt cihazına ihtiyaç duymadan SD kart desteği varsa üzerinde bulunan sd karta yada bağlı bulunduğu ağdaki herhangi bir bilgisayar kayıt yapabilmektedir. Güvenlik Kamera Sistemlerinde kullanılan kayıt üniteleri ile ilgili bilgiler için bu konudaki makalemizi okuyabilirsiniz.
7) Kablosuz kamera alternatifi şimdili sadece ip kameralarda bulunmaktadır.
8) 14.7 Megapiksele kadar görüntü çözünürlüğü bugünkü teknolojide sadece ip güvenlik kameralarında bulunmaktadır.

Lütfen kararsızlığa düşmeyin. Konunun özü şu;  32 kameralı bir sisteme kadar analog kamera sistemini tercih edebilirsiniz. Bazı durumlarda bu adet çıkabilir. 32 Adet ve üzeri kamera bulunan sistemlerde ip kamera sistemlerini tercih edebilirsiniz.
>Ev, ofis, dükkan, mağaza, küçük ve orta ölçekli işletmeler (kobiler), okullar ve benzeri mekanlarınızda, güvenlik ve personel takibi için giriş seviyesi sistemlerinizde rahatlıkla Analog HD Sistemleri tercih edebilirsiniz.
32 Adet ve üzeri kamera ihtiyacı olan ve her geçen gün büyümeye açık sistemlerinizde, yukarıda saydığımız büyük  projelerde ip kamera sistemini tercih etmenizi öneririz.
Kamerapoll.com uzman sistem danışmanlarımız, sizin için en doğru ürünlerle, en ideal sistemi seçmenize yardım etmek için bekliyorlar.
Ücretsiz Danışmanlık ve Keşif İçin Hemen Arayınız. 0212 320 7979

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir