CCTV KAMERA SİSTEMLERDE DVR, NVR ve HYBRIT KAYIT CİHAZLARI HAKKINDABİLİNMESİ GEREKEN HERŞEY

CCTV KAMERA SİSTEMLERDE DVR, NVR ve HYBRIT KAYIT CİHAZLARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HERŞEY 

     CCTV Kamera sistemlerinde bileşenlerin bir diğer önemli parçası kayıt cihazlarıdır. Bir kaç yıl öncesine kadar bilgisayarlara takılan kayıt kartları ile yapılan bu işlem, bilgisayarların 7/24 çalışmaya uygun olmayışından kaynaklı sorunlar nedeniyle yerini bu işe özel olarak üretilmiş DVR ve NVR cihazlarına bırakmak zorunda kalmıştır. Mpeg4, mpeg3 sıkıştırma formatı ile pazara giren kayıt cihazları önceleri video kasetlere kayıt yapıyorken, teknoloji ilerledikçe ve kamera çözünürlükleri yükseldikçe, ide ve sata hard disklere H264 kayıt formatıyla kayıt yapmaya başlamışlardır. Yakıın gelecekte pazarda yerini alması beklenen H265 sıkıştırma formatının, günümüzde  megapiksel çözünürlüklere sahip kameralar için daha az yer kaplayacak şekilde uzun süreli kayıtlara imkan sunması beklenmektedir.  
Kayıt cihazlarını sınıflandırırken Analog kameralar için kullanılan DVR kayıt cihazları, ip kameralar için kullanılan NVR kayıt cihazları ve her iki tip kamerayı hatta AHD, HDTVI, HDCVI gibi analog olup HD çözünürlüğe sahip kameraları da aynı cihaz üzerinden kayıt etme yeteneğine sahip Hybrit cihazları sıralayabiliriz. 
Bilgisayar kayıt yapan ve güvenlik kameralarını izleme işlemini gerçekleştiren kayıt kartlarının ve hard disklerin aynı kutu içerisine alınması prensibine dayalı bu cihazlar, plastik ve metal kasalarda, bağlanacak kamera sayısı ve içerisinde yer alan hard disk adetlerine göre değişik ebatlarda olabilmektedirler. Genellikle daha fazla kameranın yer aldığı birden fazla kayıt cihazının kullanıldığı  sistem projelerinde metal rack kabinetler içine rack mount bağlantılarından monte edilerek sıralanabilmektedirler.  
     DVR Digital Video Recorder, NVR  Network Video Recorder ve HBYRIT kayıt cihazları 4 kanal, 8 kanal, 16 kanal,24 kanal, 32 kanal, 64 kanal, 128 kanal olarak üretilmektedir. 64 kanal ve 124 kanal sadece NVR olarak bulunurken,  32 kanal şimdilik sadece HDTVI ve HDCVI kayıt cihazlarında, 4-8-16  kanal, her modelde bulunabilmektedir. 
     Kayıt cihazları içerisinde bulunan hard disk bölümüne 1 adetten 8 adede kadar bağlanabilen hard diskler üzerine kayıt almaktadırlar. Daha uzun süre kayıt yapılması istenen durumlarda e-sata özelliği sayesinde harici disk üniteleri de bağlanabilmektedir. 
DVR ve NVR kutusu içerisinde bulunan video kayıt özelliği yanında ses kayıt özelliği de bulunmaktadır. Üzerine usb flash disk takmak suretiyle veya yerel ağdan ve uzak bağlantı ile kayıt cihazı arayüzünden bilgisayar aracılığı ile kayıtlar yedeklenebilmekte, delil görüntü ve ses kaydı alınabilmektedir. 
     DVR ve NVR kayıt cihazlarında bulunan alarm özelliği sayesinde, belirlenen kameralarda oluşan hareket algılama anlarının görüntüleri resim olarak spot bir ekrana düşürülebilir hatta e-posta olarak istenilen mail adreslerine anında iletilebilmektedir. Hareket algılama özelliği sayesinde, harekete duyarlı kayıt seçeneği kullanılarak sata hard disk alanı daha efektif kullanılabilmekte ve kayıt süresi uzatılabilmektedir.  
     DVR ve NVR cihazlarda görüntüler VGA ve HDMI kablo ile bir monitöre veya TV’ye verilmek suretiyle izlenmektedir. Ayrıca cihazın network girişine bağlanan bir ethernet kablo ile verilen internet bağlantısı sayesinde uzaktan telefon, tablet ve PC bilgisayarlardan, uygulama  ve yazılımlar aracılığı ile bağlanılarak canlı ve kayıt izleme olanağı bulunmaktadır.  Kamera sistemi kayıt cihazlarında ayrıca 3G router ve çok bilinen ismi ile Vınn modemler sayesinde de internet bağlantısı yapılabilmektedir. Günümüz yeni nesil cihazların hemen hemen tamamında bu özelliği statik ip olmadan da kullanılması mümkün hale getirilmiştir.  
     CCTV sistemlerinde kameraların sahip oldukları çözünürlük değerlerine uygun kayıt cihazı seçmek çok önemlidir. Örnek olarak 2 Megapiksel 1080p bir kamera, 720p yani 1MP ve 1.3MP kayıt çözünürlüğüne sahip bir cihaza bağlandığında gerçek çözünürlük değerinde izlenemeyecektir. 
     Bu konuyla alakalı bir diğer unsur da cihazın kaç frame’de kayıt yaptığıdır. Bilindiği üzere kameralar cihaza saniyede 25-30 kare resim göndermektedir. Bu değer real time, gerçek zamanlı izleme için gerekli olan frame sayısını ifade etmektedir. Bazı cihazlar kayıt esnasında ancak 12 frame hatta 10  frame verebilen işlemci ile üretilmektedir. Bu durum kullanım için yeterli olabildiği halde özellikle güvenlik derecesi yüksek projelerde cihazın full frame olması daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca cihazın kayıt ayarları menüsünde yapılacak düzenlemelerle her kamera için farklı frame değerleri atanarak kayıt hard diskin daha uzun süre kayıt tutması da sağlanabilecektir. 
Yukarıda kısaca özetlenen özellikler cihazlar arasındaki fiyat farklılıklarının oluşmasında temel maddelerin basılarıdır. Ayrıca ürünün markası, uzak izlemede kullandığı yazılım ve servis sağlayıcı firmanın güvenilirliği de fiyata etki eden diğer unsurlardır. Ip kamera bağlanabilen NVR Network kayıt cihazlarında gördüğümüz, görüntü ve datayı ayrıca bir enerji kablosuna ihtiyaç duymadan aynı kablo ile CAT5-CAT6  üzerinden aktarımını sağlayan PoE özelliğinin bulunması da fiyat farklılıklarına etki eden bir başka özelliktir.   
     Kamerapoll.com müşterilerine, bir çok bakımdan sayılan özellikleri tam olarak karşılayan ve fiyat olarak da no name cihazlardan çok düşük oranlarda farklılık gösteren Haikon by Hikvision markasını önermektedir. 
     Kayıt cihazı satın alırken kaç adet hangi çözünürlükte kamera bağlanacağı, tutması istenilen kayıt süresi, kayıt çözünürlüğü, kayıt hızı ve kayıt izlerken aynı anda kaç kameranın kaydını senkronize olarak verebildiği kıstasları gözönünde bulundurulmalıdır.  Cihazı mutlaka bir demo çalışması istenerek deneyip görerek yada koşulsuz iade şartları ile satın almalıdır. Yetkisiz kişi ve şirketlerin sattığı gerçek değerleri belirtilmeyen ürünler satın alınmamalıdır. En önemlisi sattığı ürünü tanıyan ve teknik özelliklerine hakim uzman kişilerden yardım alınmalıdır. Kamerapoll.com sistem danışmanları, bu konuda, müşterilerine 7/24 danışmanlık desteği vermekte ve ihtiyacı olan cihaza en iyi fiyatla sahip olmalarına ücretsiz olarak yardım etmektedir.  
Ücretsiz destek hattı: 0212 3207979 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir